רמלה - קרובה ללב שלך

,

כתבות 2017 - תרבות

הולכת בדרך המנדלה

"דרך המנדלה היא שיטת ציור מנדלות שפיתחתי כמסע להכרת העצמי, דרך היבטים  של יצירה, הרחבת המודעות וגדילה רוחנית. היצירה האומנותית מאפשרת נגיעה ישירה בחוויה הרגשית, ופותחת בפנינו חלונות סמויים למעמקי הנשמה. מכאן הדרך קצרה לחולל שינוי וריפוי." אומרת אסתר סלוצקי, אמנית, חולת פרקינסון, המתמודדת עם המחלה באמצעות הציור.

תערוכתה של אסתר סלוצקי "הולכת בדרך המנדלה" היא אסופת מנדלות שציירה במשך שנים של תרגול והתנסות. תוך כדי הלימוד התגלו תסמינים של מחלת הפרקינסון, והתערוכה מציגה את הדרך  לריפוי והתמודדות איתם.

השלב הראשון בציור המנדלה הוא שרטוט התבנית. התבניות נבחרו בקפידה כדי לתת מענה מיוחד לאתגר של הריפוי. מחלת הפרקינסון במקביל לרעד, מאופיינת בתחושות עצירה וקיבעון בגוף ובנשמה. התבניות  נועדו לסמל תנועה וזרימה לכוח החיים.

המקור העצמתי, הבינדו, נותן אחיזה לאורך כל תהליך העבודה. הוא מחבר לאנרגיה יצירתית, ממקד ומעניק חוזק, איזון ובטחון עצמי. בהתמסרות ל'כאן ועכשיו' אנו שואבים את האנרגיה הנמצאת ברבדים נסתרים של התת מודע.       בסיום הציור אנחנו מתבוננים ביחד במנדלה ומפענחים את המסרים.

מומלץ להתבונן במנדלה כציורים בתהליך. בהתחלה נתבונן בנקודת המרכז ואחר כך נמשיך בזום-אאוט במעגלים מתרחבים, כך נבין יותר את היצירות ואת הדרך הנפלאה של אסתר להתמודד עם הפרקינסון.

בעשור האחרון אנו נחשפים במערב לציורי מנדלות, מסורת שהגיעה מהבודהיזם הטיבטי ועברה מעין מודרניזציה בדרכה אלינו. קארל יונג החל את המעבר הזה כשמצא את כוחו של הציור המעגלי מרפא ומרגיע לעצמו ולמטופליו.

מאז ועד היום הלכה והתרחבה נוכחותה של המנדלה והיא בשימוש בדרכים שונות המאפשרות מודעות וריפוי.

מבחינה אמנותית כוחו של העיגול כצורה גיאומטרית בסיסית מוכר וידוע. זרמים באמנות כמו המופשט הגיאומטרי ואף הקוביזם עסקו בצורות הראשוניות המרכיבות את עולמנו.

כך גם אסתר מציירת את עצמה ואת עולמה דרך מבנים גיאומטריים שאותם היא ממלאה ביד חופשית.   השילוב בין מבנה ידוע מראש וציור ספונטני מניב סגנון אמנותי חדש ומעניין.

המנדלות של אסתר יוצרות אפקט קליידוסקופי.  הצורות והצבעים כמו נעים בתוך העיגול והמבט נע איתם.  היא עושה שימוש בדימויים של ארבעת האלמנטים: אדמה, מים, אש ואוויר, המסמלים גם סוגים שונים של תנועה כמו זרימה, פריצה, נוכחות והתעלות.

התערוכה תהיה פתוחה לקהל הרחב בין 25.4 עד 22.5, באשכול הפיס ברמלה, בשעות הפעילות הרגילות.
 
 
חזרה
Facebook