רמלה - קרובה ללב שלך

,

כתבות 2017 - תרבות

הסרט ''חנוך'' לזכרו של לוחם השריון מרמלה שנפל בקרבות מלחמת יום הכיפורים הוקרן בשבוע שעבר בהיכל התרבות ברמלה.

חנה פרנקל אשר הפיקה את הסרט: "מורשתו של חנוך  - אות ומופת לבני הנוער."
ח"כ אבי דיכטר יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת נשא דברים וקישר בין השואה לתקומה והגבורה של לוחמים.
בני הנוער: "הסרט והשיחה חיזקו בנו את רוח ההתנדבות ליחידות הכי קרביות והאמונה בנצח ישראל."

ביום שלישי בשבוע שעבר, יום למחרת יום השואה, התקיימה הקרנה מיוחדת של הסרט "חנוך" לזכרו של לוחם השריון - רב סרן חנוך רכלס (כנען) ז"ל, מבכירי המפקדים של רמלה, אשר נפל כסמג"ד גדוד 104 - חטיבת הראל.

בהקרנת הסרט השתתפו תלמידים לפני גיוס מכתות י"א-י"ב, מנהלת אגף החינוך, גב' אלונה קליינמן, מנהלי בתי הספר ומורים.  בסיום ההקרנה נערך דיון מקיף בהשתתפותו של ח"כ אבי דיכטר, בני המשפחה ואנשי חינוך.

חנה פרנקל, אחותו של חנוך, ומי שהפיקה את הסרט, העלתה קווים לדמותו של האח והביאה את האני מאמין שלה בהצגת מורשתו של "חנוך" שהיא - אות ומופת לבני הנוער.

חנה פרנקל הציגה בפני בני הנוער את תלאות המשפחה הגרעינית שלה, של יהודים המוצלים מאש, שורדים את תלאות השואה ומחנכים את ילדיהם בערך של נתינה והקרבה עם האמרה: "לעולם לא עוד".

חנוך, שערכי ההקרבה והגבורה היו לחם חוקו מבית אבא, הפנים את המשמעות של עם נרדף, מולדת והגנה עליה, תוך הקרבה עצמית ונתינה ללא גבולות.

במלחמת ששת הימים הוא הוצב בגזרה הדרומית, נלחם בגבורה והביא להצלת פלוגה שלמה שנקלעה למארב מצרי.

במבצע "כראמה"  (מרץ 1968) שנועד לפגוע במפקדת הפת"ח, היו לצה"ל  33 הרוגים ו- 161 פצועים, וגם פלוגה של צנחנים בפיקודו של רפאל (רפול) איתן, שהיתה נתונה בהתקפות קשות, והיה צורך בחילוצם. חנוך עם אנשיו נשלח לסייע ודאג לחלץ את הלוחמים מהזירה.

במלחמת יום הכיפורים, לוחם השריון - רב סרן חנוך רכלס (כנען), הוביל את גדוד 104 בחטיבת הראל, במטרה לבלום את הארמיה השלישית במעבר הג'ידי בסיני.

בערב חג הסוכות כשהוא חשוף בצריח ונמצא בשיאה של הלחימה והודף בגופו עם חייליו את פריצת הארמיה השלישית, הוא נפגע ומת על קידוש השם כשעל גבו תרמיל מלא אהבה לעם ולארץ., והוא בן 26 במותו. 

אבי דיכטר, ראש השב"כ לשעבר ויו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת שהשתתף באירוע, ציין כי כ"בן לניצולי שואה הוא רואה את דמותו של הלוחם, חנוך, כמי שממשיך מסורת של עם נחוש באמונתו וברצונו לחיות ולהעניק מעצמו לחברים ולסביבה את היופי וההדר של היהודי הגאה."

דיכטר סיפר את סיפורו, כבן למשפחה ששרדה את השואה, ובעקבות הסיפור של אמו על טבח נוראי ורצח של אחיה הקטן שנורה לנגד עיניה, הוא נדר להקדיש את עצמו לביטחון ישראל ולהבטיח כי לעולם לא תהיה שואה נוספת לעם היהודי.

התלמידים והמחנכים שהאזינו בקשב רב לדיונים יצאו מהמפגש עם מטענים עצומים של נתינה "הסרט והשיחה חיזקו בנו את רוח ההתנדבות ליחידות הכי קרביות והאמונה בנצח ישראל" אמרו בני הנוער לאחר המפגש.    אשרי העם שאלה מפקדיו, אשרי העיר שהצמיחה מתוכה בן שכזה !!!
 
 
חזרה
Facebook