רמלה - קרובה ללב שלך

,

כתבות 2018 - תרבות

זאב ז'בוטינסקי שב לרמלה

זאב ז'בוטינסקי שב לרמלה

עיריית רמלה, קרן רמלה הספרייה העירונית בלפר, קיימו בסוף שבוע שעבר מפגש מרגש על מעגל חייו של זאב ז'בוטניסקי, זאת במסגרת תערוכה ניידת שהפיקו נציגי מכון ז'בוטינסקי

עיריית רמלה, הספרייה העירונית בלפר קיימה השבוע מפגש מרתק על מעגל חייו של זאב ז'בוטינסקי במסגרת תערוכה ניידת "שא אל-על מבט עיניים". במפגש השתתפו עשרות מתושבי רמלה, מנכ"ל העירייה רונן עזריה, יו"ר מכון ז'בוטינסקי יוסי אחימאיר, מנכ"ל מכון ז'בוטינסקי גדעון מיטשניק, מנהלים במנגנון העירוני ועוד.

מנכ"ל העירייה ברך על המיזם וקיום התערוכה וציין, כי כבוד לעיר רמלה לחשוף פרקים מפועלו של זאב ז'בוטינסקי (1880-1940) שהיה מהבולטים במנהיגי הציונות ומהדמויות המרתקות והמורכבות שבהן. "ז'בוטינסקי היה איש ציבור, מנהיג פוליטי, מדינאי ואיש חזון אך גם איש מעשה. כפורץ דרך הוא היה גם מייסד בית"ר והצה"ר (ההסתדרות הציונית הרוויזיוניסטית). לצד כל אלו היה נואם בחסד, עיתונאי, סופר, משורר, מתרגם, עורך ומו"ל".

במסגרת המפגש זכו משתתפיו בהרצאה מיוחדת שהעניק אלי חזן על תפיסת עולמו של ז'בוטינסקי. יו"ר מכון ז'בוטינסקי יוסי אחימאיר, ציין בסיפוק את קיומה של התערוכה הנודדת ברמלה והוסיף כי  ז'בוטינסקי ביקר ברמלה לפני מאה שנה, כשעבר בה עם חיילי הגדוד העברי ה-38, בדרך לירושלים ולשומרון. הוא חשף שז'בוטינסקי, או יותר נכון ארונו, עבר ברמלה ביולי 1964, בדרך להר הרצל בירושלים, במהלך מבצע "זאב ז'בוטינסקי שב למולדת".
וכך תיאר בין היתר אחימאיר בדף הפייסבוק שלו: "הפתעתי את הקהל בקוראי מתוך עיתון "חרות", שדיווח על כך: "שדרות הרצל קושטו לרגל המאורע. דגלי הלאום התנוססו, ובמבואות העיר הוקמה על-ידי העירייה במת כבוד מיוחד, הסבו עליה נכבדי לוד ורמלה, רבניה וראשי מוסדותיה. ראש עיריית רמלה מאיר מלמד וחברי המועצה המתינו לשיירה במבואות העיר. המסע נעצר. מר מלמד הניח זר פרחים בשם תושבי עירו על ארונו של ז'בוטינסקי".
ז'בוטינסקי היה מהלוחמים הבולטים נגד האנטישמיות, נאבק להקמת "הגדודים העבריים" במסגרת צבא בריטניה וממובילי המאבק למען הקמת מדינה יהודית בארץ ישראל עוד בטרם כיבושה ע"י הבריטים. בנוסף, היה מהלוחמים הבולטים למען השפה העברית. לכל אורך דרכו פעל ז'בוטינסקי בנחישות ולחם על רעיונותיו ודרכו. גם בדרכו הציבורית- מול מנהיגים מרכזיים כחיים וייצמן ודוד בן גוריון- וגם בעולם השירה. הוא ניחן באישיות חמה וכובשת ורבים הלכו אחריו ואף העריצו.

זאב ז'בוטינסקי נפטר בניו יורק בשנת 1940. 25 שנה אחר-כך, בשנת 1965, הועלו עצמותיו ארצה ונטמנו בהר הרצל. מכון ז'בוטינסקי בישראל פועל החל מ- 1937 לשימור והפצת מורשתו של זאב ז'בוטינסקי.  תערוכה נודדת זו מנסה לשקף את מעגל החיים המרתק, המורכב והמגוון של האיש המיוחד הזה, דרך צמתים מרכזיים בתולדות הציונות, העם והמדינה. תודה מיוחדת לנציגי מכון ז'בוטינסקי, למנהלת הספרייה דניאלה לבקוביץ לעוזרת מנכ"ל העירייה עו"ד שלי ביטון, אבי ברנס ואביחי נירקלו בן  ה- 16 תושב העיר  שריגש בקטעי שירה.
                
חזרה
Facebook