רמלה - קרובה ללב שלך

,

כתבות 2015 - תשתיות ופיתוח

נחנך מתקן ביו-פילטר לניצול מי נגר עירוני ושיקום מי התהום ברמלה

רמלה הצטרפה לתכנית "ערים רגישות מים" לניצול עתודות מי הגשמים. במסגרת התכנית הוקם בעיר ע"י "הקרן הקיימת לישראל" ובשיתוף ופיקוח העירייה ותאגיד ת.מ.ר - מתקן ביו-פילטר לניצול מי התהום. ראש עיריית רמלה יואל לביא: רמלה הצטרפה לתכנית כחלק מצורכי המדינה והעיר לפתח נתיבים משלה למעבר לקראת עתיד של משק מים עירוני עצמאי ובר קיימא. יו"ר קק"ל אפי שטנצלר: אני שמח שקק"ל ועיריית רמלה שותפים בפרויקט הנפלא הזה שמכין את התשתית לשינוי מהפכני במשק המים העירוני 
 
נחנך מתקן ביו-פילטר מיוחד לניצול מי נגר עירוני ושיקום מי התהום ברמלה. המתקן הוקם במסגרת הצטרפותה של רמלה לתוכנית "ערים רגישות מים בישראל" שמטרתה יצירת סביבה עירונית איכותית ובת קיימא באמצעות ניהול מים עירוני חדשני. במסגרת התוכנית הוקם המתקן על ציר כביש 40 ע"י "הקרן הקיימת לישראל" ובשיתוף ופיקוח העירייה ותאגיד ת.מ.ר ,הטכניון והאוניברסיטאות - ירושלים, בן גוריון  ו- MONASH . המדובר במתקן ביו-פילטר היברידי לניצול וטיפול במי נגר עירוני (בחורף) ושיקום מי תהום מזוהמים בעונת הקיץ. מטרת המתקן, היא מתן פתרונות משולבים לתכנון עירוני רגיש מים וחדשני תוך ניצול עתודות מי הגשמים במרחב העירוני והחדרתם לאקוויפר מתחת לעיר רמלה.                                                                                                            

בטקס חנוכת הביו-פילטר השתתפו, מ"מ ראש העיר עו"ד מוטי יצחקי, יו"ר קק"ל אפי שטנצלר,  מנכ"ל עיריית רמלה עופר תודר, מנכ"ל תאגיד תמר עדי שטרנברג, נשיא קק"ל אוסטרליה, פיטר סמולר, ד"ר ירון זינגר, מנהל המחקר, חיים מסינג, מנהל מרחב מרכז בקק"ל ואורגני עיריית רמלה. 

בשם העירייה והעומד בראשה מר יואל לביא, בירך מנכ"ל העירייה עופר תודר, שהודה ליו"ר קק"ל אפי שטנצלר ולכלל השותפים והתורמים נציגי הארגון  JNE AUSTRALIA שעמדו מאחורי המיזם  החשוב, המציב את העיר רמלה כמודל לטיפול במשאבי טבע ושיפור איכות הסביבה.

ראש עיריית רמלה יואל לביא ציין, כי האופן בו אנו מנהלים את משק המים העירוני, מעצב היבטים רבים של הסביבה העירונית ואיכות החיים בעיר: "עיר רגישת מים היא עיר בה מסלול מעבר המים בנוף העירוני וניצולו, מנוהל בהתאם למקורו וייעודו ונושא עימו ערך חברתי ורוחני לו שותפים תושבי העיר. רמלה הצטרפה לתוכנית כחלק מצורכי העיר לפתח נתיבים משלה למעבר לקראת עתיד של משק מים עירוני בר קיימא זהו נדבך נוסף ביכולת של העיר רמלה להוות מודל לרשויות אחרות כיצד לטפל במשאבי טבע תוך הטמעת טכנולוגיות מתקדמות".                                                                                                         

יו"ר קק"ל אפי שטנצלר: "אני שמח שקרן קיימת לישראל ועיריית רמלה שותפים בפרויקט הנפלא הזה שמכין את התשתית לשינוי מהפכני במשק המים העירוני. אני מאמין שתוך חמש שנים, עשר שנים לכל היותר, החזון הזה שנרקם כאן ברמלה יהיה נחלת כל הערים בישראל".

חיים מסינג, מנהל מרחב מרכז בקק"ל: "מערכות הביו-פילטר צפויות לשנות את פני צריכת המים בישראל. אנחנו עובדים בשיתוף פעולה צמוד עם רשות המים, באמצעות הטכנולוגיה המתקדמת בעולם ובתקווה להביא לרגולציה של השימוש והניצול של מי הגשמים ברמה העירונית, דבר שיתרום לאיכות הסביבה ובנוסף יוזיל את מחירי המים לצרכן".

מנכ"ל תאגיד המים ת.מ.ר עדי שטרנברג, ציין, כי ערים רגישות מים מאמצות ומשלבות מערכות לניהול מים מבוזרות ומרכזיות זו לצד זו כפתרונות להבטחת אספקת מים בעתיד רווי או שחון במים.  הוא הוסיף, כי החזון של ערים רגישות מים בישראל נמצא בתהליך של עיצוב והתאמה וכי הוא שמח שהעיר רמלה היא בין החלוצות בארץ בנושא. לדבריו פרויקט מורכב כזה לא היה מצליח ללא גיבוי ושיתוף פעולה הדוק בין המערכות העירוניות השונות לתאגיד המים.
 
חזרה
Facebook