רמלה - קרובה ללב שלך

,

כתבות 2016 - נדל"ן

התוכנית שתשנה את פני רמלה

הצלחה לכנס מיוחד לשיתוף הציבור בהצגת תוכנית המתאר להתחדשות עירונית ברמלה של משרד השיכון והבינוי ועיריית רמלה בשכונות: גיורא, יוספטל, אשכול, משכנות ווייצמן. ראש העיר יואל לביא: אני מאמין מאוד בתוכנית שהשתתפות בה תניב לתושבים דירות גדולות ומרווחות יותר, ממוגנות וערכן הכלכלי יהיה גבוה יותר. נציג משרד השיכון והבינוי האדריכל צדיק אליקים: רמלה היא העיר היחידה בארץ שמקדמת תוכנית גדולה בסדר גודל שכזה למען תושביה
 
תושבים רבים לקחו חלק פעיל בכנס מיוחד של משרד הבינוי והשיכון ועיריית רמלה לשיתוף הציבור בהצגת תוכנית המתאר להתחדשות עירונית, בינוי פינוי ברמלה שהתקיים ביום ראשון השבוע, בהיכל התרבות ברמלה.
במעמד ראש עיריית רמלה יואל לביא, מנכ"לית העירייה הגב' איילת כהן, נציגי משרד השיכון   הגב' חגית ג'יניאו אדיב, האדריכל צדיק אליקים, עינת גנון, איילת קראוס, נועה ברנט, תושבים ואורגני העירייה הוצגו למשתתפים עיקרי תוכנית המתאר להתחדשות עירונית המתייחסת לשכונות גיורא, יוספטל, אשכול, משכנות ווייצמן.
הנהלת העירייה והעומד בראשה ראש עיריית רמלה יואל לביא, הציבו בראש סדר העדיפויות את מימוש התכנית להתחדשות עירונית לרווחתם של תושבי העיר. מטרות תכנית ההתחדשות העירונית הינן שדרוג יחידות הדיור אשר אינן ממוגנות מפני רעידת אדמה ואין בהן אמצעי מקלוט, או חדרים מוגנים, הנדרשים בשעת חירום. משכך החליטה הנהלת העיר באמצעות אגף ההנדסה, החברה הכלכלית ובשיתוף משרדי הממשלה השונים, משרד השיכון והבינוי ומשרד האוצר לייצר פתרונות מיידים במישור המקומי ולתרום את חלקה לתיקון המצב השורר היום, ליזום תכנון מתחמים אשר יועדו לבניית דירות חדשות. במסגרת תכניות לבינוי - פינוי.             
ראש עיריית רמלה יואל לביא: "אני מאמין מאוד בתוכנית אותה אימצו גם משרדי הממשלה האוצר והמשרד לשיכון ובינוי. כולי תקווה שנתגבר יחדיו על החסמים השונים ונצעיד את התוכנית שתשנה את פני העיר". לביא הדגיש, כי העירייה תקפיד לשמור על זכויותיהם של התושבים מול היזמים. השתתפות בפרויקט תניב לדיירים דירות גדולות ומרווחות יותר, ממוגנות וערכן הכלכלי יהיה גבוה מהדירות הישנות. המבנה הארגוני של מערך ההתחדשות העירוני, יוצר הפרדת אינטרסים וייצוג שווה ומבוקר תוך איזונים ובלמים של כלל השותפים לפרויקט, היזמים, החברה הכלכלית שמייצגת את בעלי הקרקע והתושבים, העירייה וועדותיה". 
בבסיסן של תכניות בינוי-פינוי ברמלה עומדת הדרישה שהדיירים יעברו ישירות מדירותיהן הישנות לדירות חדשות שייבנו טרם הפינוי, כך שבעלי הדירות אינם מסכנים לא את ביתם ולא את כספם. ראש העיר הדגיש, כי כל העלויות יחולו על הקבלנים והיזמים וכי הדיירים לא יישאו בהוצאות והדירות החדשות ימסרו להם ללא תמורה כספית. לביא: "העירייה והחברה הכלכלית יאשרו התכניות בהתאמה לחוק תכנון ובנייה ותכניות בניין עיר. וכן בעמידת הקבלן/יזם בעקרונות שהעירייה קבעה ופרסמה לתושבים".
יצוין, כי צוות מקצועי רחב מטעם משרד הבינוי והשיכון הכולל יועצים מתחומים שונים בהם: כלכלה, שמאות, חברה וקהילה, תחבורה, תשתיות, נוף ושטחים פתוחים, בראשות משרד אדריכלים צדיק אליקים, עוסק מזה כשנתיים יחד עם עיריית רמלה בהכנת תוכנית מתאר להתחדשות העירונית ברמלה בשכונות גיורא, יוספטל, אשכול, משכנות ווייצמן. כ-5,500 יח"ד שיגדלו לכ-22,000 יחידות דיור. יש לציין. כי בעיר שכונות נוספות המיועדות להיכלל בתוכנית להתחדשות עירונית.
מטרת תוכנית המתאר אותה הציג בכנס האדריכל אליקים היא ליצור את התשתית התכנונית המתאימה, מתוך ראיה עירונית כוללת, לתוכניות המפורטות להתחדשות עירונית המקודמות בימים אלו על ידי העירייה ביחד עם יזמים במתחמים שונים. 
צדיק אליקים: "מדובר בתוכנית הדגל של העיר היחידה בארץ שמקדמת תוכנית גדולה בסדר גודל שכזה למען תושביה. תוכנית המתאר להתחדשות עירונית מתייחסת למגוון רחב של נושאים, אשר ישפיעו על התפתחות העיר, על התפתחות השכונות הוותיקות הכלולות בתוכנית ועל איכות החיים של העיר בכלל ותושבי שכונות אלו בפרט".
התוכנית קובעת את הצביון העתידי של השכונות, המיקום, ההיקף והאופי של השטחים הפתוחים והמרחב הציבורי: פארק מרכזי על שטח של כ-120 דונם, גינות ציבוריות, שבילי הליכה ורכיבה על אופניים, את מספר הדירות שיתווספו בהליך של פינוי בינוי או תמ"א 38, הצפיפות והגובה המותרים, תוספת מבני הציבור – שירותי חינוך, קהילה ופנאי, הנדרשים עבור תוספת האוכלוסייה הצפויה, כדי להבטיח שכל השירותים הללו יהיו זמינים ונגישים לתושבים הוותיקים והחדשים שעתידים להתגורר בה. כמו כן קובעת התוכנית את מערכת הדרכים, תחבורה אל ומחוץ לשכונות ואת מערך הדרכים בתוכן, ונתיב הרכבת הקלה במטרה להבטיח ניידות טובה ונגישות גבוהה ואת היקף השימושים המסחריים – חנויות, בתי קפה ומשרדים, שיתרמו הן לתושבים והן לכלכלה העירונית.
ניתן לומר שתוכנית המתאר מעצבת מחדש את מכלול הנושאים המשפיעים על איכות החיים העתידית של תושבי השכונות, מבטיחה קיומן של תשתיות מתאימות באיכות וברמה גבוהה  ויש לה תפקיד חשוב גם בעיצוב התפתחותה של העיר רמלה. בסיום הכנס השיב ראש העיר לשאלות תושבים באשר לזכויותיהם מול היזמים. 
 
 

חזרה
Facebook